Macedonia Występy gościnne

Skopje 2013, czyli powrót do przeszłości

28 stycznia 2015

Zanim przejdziemy do relacji z Bałkanów 2014 i 2014/15, kiedy to odwiedziliśmy Skopje, zapraszam Was na zdjęciową relację z tego miasta w wykonaniu mojego Taty. W sieci znany jest jako „Ryza”, a swoje fotografie publikuje głównie na portalu National Geographic. Zachęcam Was do zajrzenia na Jego profil, znajdziecie tam wiele ciekawych zdjęć zarówno z Bałkanów, jak i naszego rodzinnego Świętokrzyskiego, czy też z Francji i Włoch.

Niewątpliwie Tata zaszczepił we mnie fotograficzną pasję i bardzo liczę się z jego opinią na temat mojej twórczości. Pamiętam, że jedno z pierwszych zdjęć, jakie wykonałam, zrobione było starą, analogową Prakticą, w Tatrach, a na zdjęciu udało mi się nawet zmieścić rodziców. Szybko złapałam foto-bakcyla, który trwa sobie niezmiennie od wielu lat. I choć Tata zawsze pozostanie dla moim mentorem, to i ja czasami potrafię mu co nieco w zakresie fotografii podpowiedzieć: „A widziałeś, że masz w aparacie taką i taką funkcję?” „Yyy…nie?!”. Cóż….potrafimy się uzupełniać!

No dobrze, ale koniec tej prywaty, przejdźmy do Skopje. Rodzice zawitali w tym mieście w lipcu 2013 roku, podczas swej pierwszej podróży na Bałkany (wycieczka zorganizowana, objazdowa). W stolicy Macedonii spędzili kilka godzin, lecz udało im się odwiedzić najważniejsze miejsca w ścisłym centrum miasta: pl. Makedonia, Kamienny Most czy Starą Čaršiję. Oczywiście, Tata uchwycił na zdjęciach mnogość skopijskich pomników, a także ukazał koloryt miasta w trakcie letniego sezonu. Co więcej, zdjęcia te są również historyczne, ponieważ uwieczniają m.in. końcówkę budowy Muzeum Archeologicznego. Stąd też tytuł niniejszego wpisu nawiązujący do „powrotu do przeszłości”, ponieważ na zdjęciach moich i Marka zobaczycie już nieco inne Skopje.

A teraz koniec mojego gadulstwa. Niech przemówią zdjęcia!

Do Skopje tylko 17km i Vodno już góruje nad okolicą. Widok z autostrady.

_DSC0961Główna droga wjazdowa do Skopje, powyżej niej, po lewej stronie widać Twierdzę Kale oraz dachy Starej Čaršiji.

SkopjeNa uliczkach Starej Čaršiji, gdzie bałkańskie kontrasty widać dość dobrze.

Stara CzarszijaSkopjeMój i Marka ulubiony pomnik w Skopje: „Koń, któremu kowadło spadło na głowę”. W tle budowa Muzeum Archeologicznego.

Skopje pomnikNa Kamiennym Moście

skopje kamienny mostPomnik galerianek na pl. Makedonia

Skopje PomnikJeden z lwów strzegących pomniku „Wojownika na koniu”, w tle Porta Makedonia.

Skopje pl. Makedonia

Skopijskie szaleństwo pomników: Matki Karmiące, Cyryl i Metody, Wojownik na Koniu, Św. Kliment i Naum. Macedońska falaga i Gora Vodno z Krzyżem Milenijnym. Tak – to zdjęcie wyraża kwintesencję macedońskiej stolicy!

Skopje

TAG
POWIĄZANE WPISY